HTML DERSLERİ

GİRİŞ

Doç.Dr. Selçuk ÖZDEMİR’in Çocuklar İçin Web Tasarımı kitabını bir kitapçıda görünce merak ettim. Daha sonra kendisinin yine çocuklara yönelik Programlama ve Üç Boyutlu Modelleme kitaplarını fark ettim. Büyük bir merak ve hevesle alıp okudum. Bu kitabı yazma fikir ve ilhamını kendisinin çalışmalarından aldım. Kitabın özellikle giriş bölümlerinde bahsettiğim eserden çokça yararlandım.

Bu kitapta farklı olarak konu anlatımlarının ardından, bir de anlatılanların uygulamaya konulduğu örnek bir web sitesinin oluşturulma aşamaları gösterilmeye çalışıldı. Bu web sitesinde, Metin KAPTAN isimli bir öğrencinin kendisine ait bilgileri yer alıyor. Metin KAPTAN’ın web sitesi; giriş sayfası, aile bilgileri, ders programı ve iletişim bölümlerinden oluşuyor.

Kitabımı ilk değerlendiren tüm akraba, dost ve tanıdıklarıma ve bana ilham kaynağı olan Doç.Dr. Selçuk ÖZDEMİR’e teşekkür ederim.

Yine bu kitabı, Doç.Dr. Selçuk ÖZDEMİR’in Çocuklar İçin Web Tasarımı kitabını okuduktan sonra okumanız çok daha uygun olabilir. Çünkü akademisyen kimliği nedeniyle özellikle pedagojik açıdan çok daha profesyonelce bir eser olduğu ortada. Ayrıca kendi kitabında yer alıp benim bahsetmediğim, web sayfalarına ses ve video ekleme, arama motorlarına yönelik kodlama gibi konuları da yine kendisinin bahsettiğim kitabından kolayca öğrenebilirsiniz.

Kodlamaya daha önce hiç başlamamış olsanız bile, eğer ilgi duyuyorsanız, bu kitapla HTML konusunda giriş seviyesinden orta seviyeye gelebileceğinizi düşünüyorum. Kitabı en başından itibaren yavaş yavaş, anlayarak okuyup, kodları kopyala yapıştır yöntemini kullanmadan kendiniz yazmanız, öğrenme çabanıza oldukça yardımcı olacaktır. Lütfen bu uyarımı dikkate alın.

Öğrenmenin ilk aşaması, daha önceden bilinen, başkalarının bilip bizim henüz bilmediklerimizi öğrenmektir. Ama asıl amaç; kimsenin daha önce bilmediğini bulup öğrenmektir. Buna keşif deniyor. Silikon Vadisi zaten var. Hedefimiz önce oradaki çalışmaları anlayıp daha sonra, örneğin kuantum bilgisayarlarla çalışmalar yapılan, diyelim ki Kuark Platoları kurmak olmalıdır. Büyük Önder ATATÜRK’ün bize gösterdiği hedefler de buna benzer hedefler olmuştur.

Mümkün olduğunca kitap içindeki yazım ve kodlama hatalarını gidermeye çalıştım. Eğer gözden kaçmış bir hata bulursanız, sayfamın iletişim bölümündeki form aracılığı ile beni bilgilendirmenizi rica ederim.

Öğrenme yolculuğumuz hayat boyu devam eder. Elinizdeki kitabı okurken bahsettiğim bu yolculuktan keyif almanız dileğiyle.

Sevgi ve saygılarımı sunarım.

Erşan ALTÜRK