YAZILARIM

İZMİR EĞİTİM KOOPERATİFİ -(İZEK)

izek

İzmir Eğitim Kooperatifi ortaklarının girişimleri ile düzenlenen ve 29-30 Aralık 2018 tarihinde başlayıp 4 hafta boyunca sürecek 35 farklı eğitim atölyesinin yürütülmesi planlanmıştır. Bu atölyeler hakkında detaylı bilgilere, kooperatifin https://www.izmiregitimkoop.org/ web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu eğitim atölyeleri içinde, kooperatifin kurumsal ortağı Meral Şengüler Üstün Zekalılar / Yetenekliler Enstitüsü ile birlikte oluşturduğumuz "Teknolojik Tasarım" girişim grubu olarak, bizim de düzenleyeceğimiz iki atölye çalışması bulunmaktadır. Bu atölyelerden biri 10 yaş ve üzeri çocuklara yönelik olarak planladığımız "Scratch ile Oyun Tasarımı" ve bütün branş öğretmenleri öncelikli olmak üzere; programlama, animasyon veya uygulama geliştirmeye ilgi duyan tüm üniversite öğrencileri ve velilere yönelik olan "Öğrenen Öğretmenler" atölyeleridir.

Eğitimler Ahmet Piriştina Kültür Merkezinde düzenlenecektir. (Şemikler - Karşıyaka)

Atölyelere ön kayıt için bağlantıdaki formu doldurmanız yeterlidir.
İZEK Atölyeleri Ön Kayıt Formu

Scratch ile Oyun Tasarımı: (Cumartesi 14:00 - 15:30 arası toplam 8 ders)

izek

Bilgisayar okur yazarlığı, günümüzün önde gelen konularından biri. Aynı zamanda; kodlama, programlama ve robotik gibi çalışma alanlarına yönelik artan ilgi, bilgi işlemsel düşünme becerimizi geliştirmeyi de gerekli kılıyor. Scratch; blok tabanlı yapısı ile programlamaya giriş konusunda, kavramları kolayca anlaşılabilir hale getiren ve sonuçları anlık olarak gözlemlemenizi sağlayan oldukça başarılı bir araç. Bu özellikleri sayesinde, programlamanın temel kavramlarını ve işleyişi öğrenme süresini de önemli ölçüde kısaltmakta. Bu öğrenme sürecinin en yararlı bölümü, kullanıcı kendi animasyon veya bilgisayar oyunlarını oluştururken, bir yandan programlama ve kavramları ile tanışıyor, bir yandan da aklındaki bir tasarımı somutlaştırma aşamalarını deneyimliyor. Tüm bu kazanımları hedefleyen Scratch ile Oyun Tasarımı Atölyemize, ilgi duyan 10 yaş ve üzeri tüm çocuklarımızı bekleriz. Not: Katılımcıların kendi bilgisayarları ile atölye çalışmalarına gelmeleri gerekmektedir.

Bu atölye kapsamında oluşturduğumuz oyunları Scratch ile Oyun Tasarımı bağlantısından inceleyebilir ve oynayabilirsiniz.

Öğrenen Öğretmenler: (Cumartesi 15:30 - 17:00 arası toplam 8 ders)

Bilgisayar okur yazarlığı, günümüzün önde gelen konularından biri. Aynı zamanda; kodlama, programlama ve robotik gibi çalışma alanlarına yönelik artan ilgi, bilgi işlemsel düşünme becerimizi geliştirmeyi de gerekli kılıyor. Scratch; blok tabanlı yapısı ile programlamaya giriş konusunda, kavramları kolayca anlaşılabilir hale getiren ve sonuçları anlık olarak gözlemlemenizi sağlayan oldukça başarılı bir araç. Bu özellikleri sayesinde, programlamanın temel kavramlarını ve işleyişi öğrenme süresini de önemli ölçüde kısaltmakta.Öğrenen Öğretmenler Atölyesinde, ders içeriklerini animasyon veya etkileşimli bilgisayar oyunları ile zenginleştirmek isteyen, her branştan öğretmenlere ulaşmayı hedefliyoruz. Scratch ile benzetimler (simulasyonlar) hazırlayabilir, eğlenceli soru cevap uygulamaları oluşturabilirsiniz. Kendi müzik aletinizi oluşturarak müzik parçaları çalabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bir görseli veya animasyonu internetten arayıp bulmaya çalışmak yerine, kendiniz tasarlayıp hazırlayabillirsiniz. Scratch tüm branş öğretmenlerinin en büyük yardımcısı olmaya aday güçlü bir araç. Eğitim Şenliğimize katılın ve tanıtım atölyemizde bu çalışmaların ne kadar kolay yapılabileceğini kendiniz deneyimleyin. Not: Katılımcıların kendi bilgisayarları ile atölye çalışmalarına gelmeleri gerekmektedir.

izek atölyeler

Karşıyaka Belediyesinin de destekleriyle çalışmalarını sürdüren İzmir Eğitim Kooperatifi çatısı altında, hayat boyu eğitim anlayışı ve "birlikte öğrenelim" ilkesiyle çocuklara ve yetişkinlere yönelik çeşitli eğitim atölyeleri düzenlenmektedir. Kooperatif hakkında daha detaylı bilgi almak için https://www.izmiregitimkoop.org/ web sitesini inceleyebilirsiniz.